Przepis na creme brulee

W związku z tym, że wczoraj robiłam bezę Pavlova zostały mi żółtka na ktore niespecjalnie miałam pomysł.  Z pomocą przyszedł mi google: „zostały mi żółtka, przepisy” – poerwsza pozycja: „creme brulee” 😉 Poniżej zamieszczam Wam przepis (ze strony: http://kotlet.tv/creme-brulee-pyszny/), efekty na zdjęciach poniżej:)

Składniki:

Creme brulee pyszny krok po kroku

 czas: 50 minut

 liczba porcji: ok. 7 deserów

Składniki:

    150 g żółtek tj. ok 8 szt.

    100 ml mleka

    280 ml śmietanki kremówki 36%

    45-50 g cukru

    1 laska wanilii

Przepis:

Mleko, śmietankę, żółtka, cukier i ziarenka wyjęte z laski wanilii wrzucam do miski. Delikatnie mieszam trzepaczką do połączenia składników. Nie ucieram, nie napuszam, nie miksuję. Tylko chwilę mieszam trzepaczką.

Nalewam do foremek, u mnie to foremki ok. 10-12 cm średnicy niskie ramekiny. Napełniam, ustawiam na blaszce i na blachę wlewam wodę tak by sięgała do połowy foremek. Wsuwam do nagrzanego do 110C piekarnika i piekę ok. 40-45 minut aż poruszany deser będzie stabilny.

Po przestudzeniu posypuję na każdy deser łyżeczkę cukru i palnikiem ten cukier karmelizuję aż się rozleje na deserze. Uwaga bo miseczki będą przez chwile gorące, jak ostygną to podaję. Te skorupki robię chwilę przed podaniem. Smacznego.

   
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.